BTW bij import en export werkt fundamenteel anders. Bij import betaal je BTW aan de douane of verwerkt dit via je eigen BTW-aangifte, terwijl je bij export meestal 0% BTW toepast. Dit verschil komt doordat je bij import goederen Nederland inbrengt en bij export juist buiten de Nederlandse markt brengt. Je moet voor beide situaties de juiste documenten bewaren en weten welke regels gelden, zodat je BTW-aangifte klopt en je geen problemen krijgt met de Belastingdienst.

Wat is het verschil tussen BTW bij import en bij export?

Bij import betaal je BTW over goederen die Nederland binnenkomen, terwijl je bij export vaak 0% BTW toepast omdat de goederen Nederland verlaten. Import betekent dat je BTW verschuldigd bent aan de Nederlandse overheid, hetzij direct bij de douane of via je BTW-aangifte. Export daarentegen geeft je het recht om geen BTW te berekenen aan je buitenlandse klant.

Het principe achter dit verschil is simpel. BTW is een verbruiksbelasting die geldt in het land waar de goederen worden gebruikt. Als je goederen importeert, komen die Nederland binnen en worden hier mogelijk verkocht of gebruikt. Daarom moet je BTW betalen. Bij export verlaten de goederen Nederland en worden elders gebruikt, dus hoef je hier geen Nederlandse BTW over te rekenen.

Voor ondernemers betekent dit dat je bij import vaak te maken krijgt met een tijdelijke cashflow-belasting. Je betaalt BTW bij invoer, maar kunt dit later terugvragen via je BTW-aangifte. Bij export heb je dit probleem niet, maar moet je wel goed documenteren dat de goederen daadwerkelijk Nederland hebben verlaten. Anders accepteert de Belastingdienst je 0%-tarief niet.

De administratieve verplichtingen verschillen ook. Bij import heb je te maken met douaneformaliteiten en invoerdocumenten. Bij export moet je exportverklaringen en vrachtdocumenten bewaren. Beide situaties vragen om nauwkeurige administratie, maar de documenten die je nodig hebt zijn anders.

Hoe betaal je BTW bij import uit landen buiten de EU?

Bij import uit landen buiten de EU betaal je invoer-BTW aan de douane op het moment dat de goederen Nederland binnenkomen. De douane berekent de BTW over de waarde van de goederen plus eventuele invoerrechten en transportkosten. Je ontvangt een douaneaangifte en moet betalen voordat je de goederen kunt ophalen of laten verzenden.

Er bestaat ook een verleggingsysteem waarbij je de BTW niet direct aan de douane betaalt, maar verwerkt via je eigen BTW-aangifte. Dit systeem heet artikel 23 verlegd en voorkomt dat je eerst moet betalen en later terugvragen. Je vermeldt dan zowel de verschuldigde BTW als de aftrekbare voorbelasting op dezelfde aangifte, waardoor het effect op je cashflow beperkt blijft.

Om gebruik te maken van het verleggingsysteem moet je een vergunning aanvragen bij de Belastingdienst. Je hebt een EORI-nummer nodig en moet kunnen aantonen dat je administratie op orde is. De Belastingdienst beoordeelt je aanvraag en kijkt of je aan de voorwaarden voldoet. Voor veel ondernemers die regelmatig importeren is deze vergunning waardevol omdat het de administratie vereenvoudigt.

De praktische stappen bij import zijn als volgt. Je douane-expediteur of je eigen douaneafdeling doet aangifte bij de douane. De douane berekent de verschuldigde bedragen en geeft toestemming voor invoer. Je betaalt de BTW direct of verwerkt deze via je vergunning. Vervolgens kun je de goederen in ontvangst nemen en verder distribueren of gebruiken.

Wanneer mag je 0% BTW toepassen bij export?

Je mag 0% BTW toepassen bij export als je goederen levert aan een afnemer buiten de EU en je kunt bewijzen dat de goederen Nederland daadwerkelijk hebben verlaten. Dit bewijs bestaat uit douanedocumenten die aantonen dat de goederen zijn uitgevoerd. Zonder dit bewijs moet je gewoon 21% of 9% BTW berekenen, ook al gaan de goederen naar het buitenland.

De belangrijkste voorwaarde is dus het uitvoerbewijs. Dit kan een douane-exportdocument zijn met een uitvoerstempel, een CMR-vrachtbrief met handtekeningen van vervoerder en ontvanger, of elektronische douanegegevens uit het douanesysteem. Je moet deze documenten bewaren en kunnen overleggen bij een eventuele controle van de Belastingdienst.

Bij leveringen binnen de EU werkt het anders. Daar spreek je niet van export maar van intracommunautaire leveringen. Ook daarbij mag je 0% BTW toepassen, maar dan moet je het BTW-identificatienummer van je afnemer controleren en de levering aangeven op je ICP-opgaaf. De voorwaarden zijn vergelijkbaar maar de administratieve verplichtingen verschillen.

Let op dat het 0%-tarief alleen geldt voor goederen, niet voor diensten. Bij diensten aan buitenlandse afnemers gelden andere regels. Meestal is de dienst dan belast in het land van je afnemer, maar dit hangt af van het type dienst en de status van je klant. Voor fysieke goederen die Nederland verlaten is de regel gelukkig eenduidig: met het juiste bewijs mag je 0% BTW toepassen.

Kun je de BTW op import terugvragen?

Ja, je kunt de BTW die je bij import hebt betaald terugvragen als voorbelasting via je BTW-aangifte. Dit werkt hetzelfde als met andere BTW die je betaalt aan leveranciers. Je vermeldt de betaalde invoer-BTW bij de voorbelasting en verrekent dit met de BTW die je verschuldigd bent over je omzet. Zo krijg je het bedrag terug of verlaag je je af te dragen BTW.

De voorwaarde is dat je de goederen gebruikt voor je BTW-belaste activiteiten. Als je de geïmporteerde goederen doorverkoopt of gebruikt in je bedrijfsvoering, kun je de BTW aftrekken. Gebruik je de goederen voor vrijgestelde activiteiten of privédoeleinden, dan heb je geen recht op aftrek. Dit is dezelfde regel als bij alle voorbelasting.

Het verleggingsysteem maakt dit proces nog eenvoudiger. Je vermeldt de verschuldigde invoer-BTW direct op je BTW-aangifte en trekt deze in dezelfde aangifte ook weer af als voorbelasting. Het netto-effect is dus nul, maar je voldoet wel aan je verplichtingen. Dit voorkomt dat je eerst moet betalen en later terugvragen, wat gunstig is voor je cashflow.

Cashflow-technisch maakt het verschil of je direct aan de douane betaalt of het verleggingsysteem gebruikt. Bij directe betaling aan de douane leg je eerst geld uit en krijg je dit pas terug na indiening van je BTW-aangifte. Dit kan enkele weken tot maanden duren, afhankelijk van je aangifteperiode. Met het verleggingsysteem heb je dit probleem niet omdat de verrekening automatisch plaatsvindt.

Zorg dat je alle documenten bewaart die de invoer en de betaalde BTW aantonen. Dit zijn douaneaangiften, betalingsbewijzen en facturen van je leverancier. Bij controle moet je kunnen laten zien dat je de BTW daadwerkelijk hebt betaald en dat de aftrek terecht is. Goede administratie voorkomt discussies met de Belastingdienst.

Welke administratie moet je bijhouden voor import en export?

Voor import en export moet je specifieke documenten bewaren die bewijzen dat je BTW-behandeling correct is. Bij import zijn dit de douaneaangiften, facturen van je leverancier, betalingsbewijzen van de invoer-BTW en transportdocumenten. Bij export heb je exportverklaringen nodig, CMR-vrachtbrieven, facturen aan je afnemer en eventueel aanvullende documenten die het vertrek van de goederen bewijzen.

De douaneaangifte is het belangrijkste document bij import. Dit toont aan welke goederen je hebt ingevoerd, welke waarde deze hebben en hoeveel BTW je hebt betaald. Bewaar deze documenten minimaal zeven jaar, want de Belastingdienst kan binnen deze periode controles uitvoeren. Zonder deze documenten kun je problemen krijgen met het aftrekken van voorbelasting.

Bij export is het uitvoerbewijs doorslaggevend. Dit kan een elektronisch exportdocument zijn uit het douanesysteem, een CMR-vrachtbrief met handtekeningen of andere documenten die het vertrek bewijzen. Zonder dit bewijs accepteert de Belastingdienst je 0%-tarief niet en moet je alsnog BTW afdragen. Zorg dus dat je deze documenten direct na de export opvraagt en archiveert.

Aanvullende documenten die nuttig zijn: inkoopfacturen die de waarde van de goederen onderbouwen, vervoersdocumenten die de route aantonen, en correspondentie met je afnemer die de bestemming bevestigt. Hoe meer bewijs je hebt, hoe sterker je positie bij een eventuele controle. De Belastingdienst waardeert het als je proactief documenteert.

Organiseer je administratie zo dat je documenten snel kunt vinden. Maak bijvoorbeeld een apart dossier voor elke import of export, met alle relevante documenten bij elkaar. Dit bespaart tijd bij het opstellen van je BTW-aangifte en maakt controles soepeler. Goede administratie is niet alleen een verplichting, maar ook een praktisch hulpmiddel voor je eigen bedrijfsvoering.

Hulp nodig bij BTW op import en export?

BTW bij internationale handel vraagt om nauwkeurigheid en kennis van de regels. Een fout in je aangifte of ontbrekende documenten kunnen leiden tot naheffingen en boetes. Bij Hoek en Blok helpen we ondernemers met alle fiscale vraagstukken, waaronder BTW-aangiften en internationale fiscale kwesties. We zorgen dat je administratie klopt, dat je gebruikmaakt van voordelige regelingen zoals het verleggingsysteem en dat je bij controles goed voorbereid bent.

Wil je zeker weten dat je BTW bij import en export goed regelt? Neem contact met ons op. We denken graag met je mee en nemen de complexiteit uit handen, zodat jij je kunt focussen op je kernactiviteiten.


Veelgestelde vragen

Heb ik altijd een douane-expediteur nodig bij import en export?

Nee, een douane-expediteur is niet altijd verplicht, maar wel aan te raden bij complexe zendingen of als je weinig ervaring hebt met douaneformaliteiten. Je kunt zelf douaneaangifte doen als je beschikt over een EORI-nummer en bekend bent met de procedures. Voor regelmatige handelaren die tijd willen besparen en fouten willen vermijden, is een expediteur vaak een waardevolle investering die zich terugbetaalt door efficiëntie en correcte afhandeling.

Wat gebeurt er als ik geen uitvoerbewijs kan overleggen bij een controle?

Als je geen uitvoerbewijs kunt tonen, zal de Belastingdienst het 0%-tarief afwijzen en moet je alsnog 21% of 9% BTW afdragen over de export, inclusief eventuele boetes en rente. Dit kan leiden tot aanzienlijke naheffingen. Om dit te voorkomen, is het cruciaal om direct na elke export alle benodigde documenten op te vragen en te archiveren, zoals douane-exportdocumenten, CMR-vrachtbrieven en bevestigingen van ontvangst.

Kan ik het verleggingsysteem ook gebruiken voor incidentele importen?

Ja, het verleggingsysteem (artikel 23 verlegd) kun je in principe ook gebruiken voor incidentele importen, mits je een vergunning hebt van de Belastingdienst. De vergunning is niet beperkt tot regelmatige importeurs, maar de Belastingdienst beoordeelt wel of je administratie voldoende op orde is. Voor ondernemers die slechts sporadisch importeren kan de aanvraagprocedure meer moeite kosten dan het oplevert, maar het blijft een optie die cashflowvoordelen biedt.

Hoe bereken ik de BTW-grondslag bij import als er transportkosten en verzekering bij komen?

De BTW-grondslag bij import bestaat uit de factuurwaarde van de goederen, plus eventuele invoerrechten, plus alle kosten tot aan de eerste plaats van bestemming in Nederland (zoals transport en verzekering). De douane berekent dit automatisch op basis van de aangegeven waarden. Zorg dat je alle kostencomponenten correct opgeeft in je douaneaangifte, want onderwaardering kan leiden tot naheffingen en sancties.

Wat is het verschil tussen export naar het VK en export naar bijvoorbeeld de VS?

Het Verenigd Koninkrijk wordt sinds de Brexit behandeld als een land buiten de EU, net als de VS, dus voor beide gelden de exportregels met 0% BTW en uitvoerbewijs. Het praktische verschil zit in douaneformaliteiten: bij export naar het VK zijn er soms vereenvoudigde procedures mogelijk vanwege handelsafspraken, terwijl bij de VS andere invoerrechten en certificeringseisen kunnen gelden. De BTW-behandeling is echter voor beide landen hetzelfde.

Moet ik BTW betalen over monsters of gratis samples die ik export?

Voor commerciële monsters en gratis samples die je exporteert buiten de EU mag je ook 0% BTW toepassen, mits je kunt aantonen dat de goederen Nederland hebben verlaten. Je moet wel een factuur of pakbon opstellen met vermelding dat het om monsters gaat en de waarde aangeven (eventueel als nihil of symbolisch). Bewaar ook hiervoor het uitvoerbewijs, want de Belastingdienst kan dit controleren ongeacht de commerciële waarde.

Hoe lang duurt het gemiddeld voordat ik een vergunning voor het verleggingsysteem ontvang?

De behandeltijd voor een vergunning artikel 23 verlegd varieert, maar rekening houden met 4 tot 8 weken is realistisch. De Belastingdienst beoordeelt je aanvraag, controleert of je administratie op orde is en of je aan de voorwaarden voldoet. Je kunt het proces versnellen door een complete aanvraag in te dienen met alle benodigde informatie en documenten. Bij onduidelijkheden kan de behandeltijd oplopen, dus zorg voor een zorgvuldige voorbereiding.

Gerelateerde artikelen

Douanedocumenten met stempels op bureau met miniatuurcontainers, globe, eurobankbiljetten en btw-papieren bovenaanzicht
Bezwaar tegen de Aof-premie?         

Er gaan geluiden dat werkgevers al jaren te veel Aof-premie zouden betalen en daartegen in verweer moeten komen. […]

lees meer
Gewijzigde algemene voorwaarden

Graag wijzen we je op het feit dat onze algemene voorwaarden zijn geactualiseerd. Deze voorwaarden worden jaarlijks beoordeeld […]

lees meer
Fijne kerstdagen!

Voor iedereen: fijne kerstdagen!Wij genieten daar zelf nog een dagje langer van. Vrijdag 27 december zijn onze beide […]

lees meer
Relatieavond met Ben van der Burg

Maandag 4 november was het weer tijd voor, wat je inmiddels toch wel een traditie mag noemen, onze […]

lees meer
Staatssecretaris geeft eerste reactie op box 3 uitspraken

Op 18 juli 2024 heeft onze nieuwe staatssecretaris van Financiën, Folkert Idsinga, een eerste reactie gegeven op de HR uitspraken en de Tweede Kamer geïnformeerd. Wat is zijn conclusie?

lees meer
Hoek en Blok groeit en deelt succes!

We zijn trots om aan te kondigen dat we zijn gegroeid van 9 naar 12 aandeelhouders. Een warm welkom aan onze nieuwe aandeelhouders: Frank Roubos, Carmen van Lopik en Peter Roskam.

lees meer
Hoek en Blok breidt directieteam uit

We zijn trots om aan te kondigen dat ons directieteam per vandaag, 1 juli 2024,  is uitgebreid van twee naar drie directeuren. Naast Ad Riebergen en Bas van der Corput verwelkomen we Maressa Waal als operationeel directeur.

lees meer
Voetbal Insight: kijkje achter de schermen met Bas Nijhuis

‘Jezelf zijn’. Heel veel ingewikkelder was het advies niet dat topscheidsrechter Bas Nijhuis de afgeladen grote zaal in het Alblasserdamse Landvast meegaf tijdens de relatieavond.

lees meer
Bezwaar box 3 belasting

Het Kerstarrest houdt de gemoederen flink bezig. De hamvraag: kan ik (nog) in bezwaar tegen de aanslag inkomstenbelasting waarin box 3 belasting is begrepen.
Lees snel meer.

lees meer
𝗥𝗲𝗹𝗮𝘁𝗶𝗲𝗮𝘃𝗼𝗻𝗱 𝗶𝗻 𝘁𝗲𝗸𝗲𝗻 𝘃𝗮𝗻 ‘𝗴𝗲𝗹𝘂𝗸’

Gisteravond mochten we dus eindelijk weer eens een live relatieavond beleven. Samen met honderden klanten en andere relaties was dat genieten in De Lockhorst in Sliedrecht. Van het ontmoeten; van het bijpraten en van het samenzijn met elkaar.

lees meer
Coronasteunpakket voor banen en economie stopt per 1 april

Ondernemers kunnen vanaf 1 april geen gebruik meer maken van de tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW), de Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL) en het generieke uitstel van belastingbetalingen.

lees meer
Doorlopende machtiging aanslagen en vooraf ingevulde aangifte

De registratie van de doorlopende machtiging hebben we voor al onze klanten al bij de belastingdienst aangevraagd. Binnenkort ontvang je hierover van de belastingdienst een registratiebrief.

lees meer
Blijf op de hoogte
Meld je aan voor onze nieuwsbrief en ontvang als eerste het laatste nieuws!